Náchodští medvědi v letošním roce slaví 30. narozeniny

Kategorie: AKTUALITY | Vloženo: 19.08.2022

REKLAMA

A protože na dnešní den, pátek 19. 8. 2022, připadá svátek Ludvíka, přišli oběma našim medvědům Ludvíkovi a Dáše popřát právě v tento sváteční den starosta Jan Birke a místostarostové Jan Čtvrtečka, Pavla Maršíková a František Majer. Díky obětavé pečovatelce Janě Vláškové měli hned po ránu oslavenci připravenou slavnostní narozeninovou a pro Ludvíka i sváteční „baštu". Jako první se do ní pustila Dáša a oblíbené sušené maso na t.č. spícího Ludvíka po pár minutách nezbylo. Oslavenec tedy dostane další, jakmile nebude odpočívat a určitě o nic nepřijde.

Přejeme našim chlupáčům hlavně pevné zdraví a ohleduplné návštěvníky!

Pokud i vy chcete Ludvíkovi a Dáše popřát a případně přilepšit, můžete tak učinit formou daru na „medvědí účet" č. 300117497/0300 nebo přímo do „medvědí kasičky" na III. nádvoří zámku. Z těchto peněz je financován jejich chov. Děkujeme!

 

Ze života medvědů Ludvíka a Dáši:

  • v roce 1994, tj. přibližně ve dvou letech, byli odebráni z pražského cirkusu a na přechodnou dobu umístěni v karanténním prostředí zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem 
  • poté byli svěřeni do péče Nadace Spisovatelé za práva zvířat, Praha 1 a umístěni v hradním příkopu náchodského zámku - ve vybudovaném „medvědáriu" 
  • v roce 2002 (tj. asi v deseti letech) přejímají tuto péči (na základě uzavřené trojdohody) právní subjekty: 

1. ZOO Dvůr Králové nad Labem (zajišťující veškerou odbornou veterinární péči)

2. Město Náchod (přispívající finančně na údržbu a opravy medvědária)

3. tehdejší Památkový ústav v Pardubicích - od 1. 1. 2003 již Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích (rovněž finančně přispívající na údržbu a opravy medvědária)

 

Medvědi Ludvík a Dáša žijí tedy na náchodském zámku již od roku 1995. Medvědárium o rozměrech 74x12 metrů bylo zřízeno v bývalém hradním příkopu a je největší svého druhu v České republice. Zvířatům, o které pečuje společně Město Náchod, Národní památkový ústav a ZOO Dvůr Králové, poskytuje dostatečný výběh i prostor pro skotačení. Tohoto prostoru je navíc využíváno také při jejich krmení, aby se na doporučení veterináře více hýbali. Medvědi, kteří dostávají rostlinnou i živočišnou stravy kombinovanou s ohledem na jejich věk, kondici i povahu, si tak mohou potravu sami hledat a vybírat dle momentální nálady a chuti.

Upozorňujeme návštěvníky zámku, aby se medvědům nesnažili přilepšit vhazováním potravy do výběhu. Tato forma dokrmování pro ně opravdu není vhodná a zdraví medvědů by mohla spíše ohrozit.

Galerie

REKLAMA

REKLAMA

STŘEDA 8.2.2023
Svátek má: Milada

REKLAMA

REKLAMA